Pokaż filtry

Dodaj ogłoszenia swoich nieruchomości za darmo!

Ciesz się darmowym publikowaniem swoich ofert.

Strona 3 z 0

Nie znaleźliśmy ogłoszeń o podanych kryteriach.

Nie można mówić o Łodzi nie wspominając oczywiście o przemyśle filmowym. Absolwentami renomowanej łódzkiej Szkoły Filmowej są m.in. Roman Polański, Andrzej Wajda i Krzysztof Kieślowski. Na klatce schodowej, przy której niegdyś siedzieli przyszli artyści, dziś widnieją tablice z ich nazwiskami. 

W zaułkach miasta kręcono ponad 200 filmów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, a miasto jest dumnym gospodarzem prestiżowego Festiwalu Szkół Dramatycznych. 

W studiu Se-Ma-For, które zdobyło dwa Oscary i specjalizuje się w animowanych kreskówkach dla dzieci (np. Piotruś i Wilk), powstała Katedra Tomka Bagińskiego oraz Animowana historia Polski, która promowała kraj na światowej wystawie Expo. Tradycje filmowe Łodzi prezentuje Muzeum Filmu (obecnie zamknięte w remoncie do końca 2020 roku). Znajduje się tam również specjalna ścieżka filmowa dedykowana zagorzałym fanom. 

Dworzec z historią 

Zanim odwiedzisz stację Radegast, przygotuj się. Jest to miejsce o dużym znaczeniu historycznym, ale mimo to wstrząsające emocjonalnie. Złamana kolumna, której kształt przypomina komin krematoryjny, to wejście do Tunelu Pamięci, ponurego miejsca wypełnionego zdjęciami ofiar Holokaustu. Jest to najbardziej wstrząsająca i przejmująca część stacji Radegast, przez którą przeszło około 145.000 ludzi, głównie Żydów, w drodze do obozów koncentracyjnych, gdzie spotkał ich nieuchronny los. W drewnianym budynku dworca, z rzędem macew w tle, znajduje się makieta Litzmannstadt Getto - łódzkiego getta. Z ponad 200 tys. uwięzionych tam Żydów przeżyli niestety nieliczni. Ich pamięć upamiętnia Park Ocalałych z Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów i ponad 600 "drzewami pamięci" zasadzonymi przez ocalałych. Inne miejsca pamięci to Cmentarz Żydowski (największy w Polsce), Pomnik Martyrologii Dzieci oraz Kuźnia Romów, znajdująca się w miejscu, gdzie Niemcy utworzyli obóz dla Romów i Sinti