Historia i nowoczesność łączą się w spektakularny sposób w dynamicznej stolicy województwa łódzkiego, gdzie trzecie co do wielkości miasto w Polsce zachwyca turystów bogactwem atrakcji turystycznych...
Od tekstyliów i tramwajów po murale i filmy
Dlaczego Łódź? Co produkowały fabryki? Gdzie znajdują się najciekawsze murale? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań turyści znajdą w tym cudownie charyzmatycznym mieście, położonym w samym sercu Polski.
Wydaje się, że wszystkie polskie drogi prowadzą do Łodzi - w końcu miasto leży na skrzyżowaniu dwóch głównych autostrad: A1 i A2. Pełne kontrastów, zanurzone w zieleni i szczycące się niesamowitymi awangardowymi instalacjami miasto przeżywa obecnie swoją drugą młodość. Chociaż prawa miejskie tutejsza osada otrzymała od króla Władysława Jagiełły już w 1423 roku, to dopiero 200 lat temu nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Dzięki ogromnym inwestycjom i ciężkiej pracy Żydów, Niemców, Rosjan i Polaków Łódź wyrosła na główny ośrodek przemysłu włókienniczego w Europie, o czym opowiedział Andrzej Wajda w słynnym filmie "Ziemia obiecana". Obok budynków produkcyjnych fabrykanci budowali swoje eleganckie pałace, z których kilkadziesiąt można podziwiać do dziś. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle bogaty pałac Izraela Poznańskiego, znajdujący się obok jego dawnej fabryki włókienniczej, która odrodziła się jako kompleks Manufaktura.