Pokaż filtry

Dodaj ogłoszenia swoich nieruchomości za darmo!

Ciesz się darmowym publikowaniem swoich ofert.

Mieszkania Poznań - wynajem

Strona 1 z 0

Nie znaleźliśmy ogłoszeń o podanych kryteriach.

Malownicza stolica województwa wielkopolskiego jest dziś ważnym ośrodkiem gospodarczym, handlowym, naukowym, kulturalnym i turystycznym w zachodniej Polsce. Znajduje się tu najważniejszy w kraju kompleks targowy i prawdopodobnie najbardziej spektakularny ratusz, jaki można zobaczyć... 

Gdzie wykwintność jest normą 

Każda rozmowa o Poznaniu nieuchronnie zaczyna się od wspomnienia o jego renesansowym ratuszu - co zrozumiałe, uważanym za najpiękniejszy na północ od Alp, trudno znaleźć bardziej wykwintny przykład gdziekolwiek indziej. Wśród jego niezwykłych cech, znajdziesz urocze figurki koziołków, które wyskakują, aby pokiwać głowami w południe! Poznań ma oczywiście kilka innych atrakcji, w tym jedyny w Polsce obraz Moneta i pyszny słodki przysmak znany jako rogale świętomarcińskie. To 1000-letnie miasto nad Wartą ma wiele powodów do dumy - ma nawet swój własny lokalny dialekt. 

Jeśli masz ochotę na słodycze, z pewnością pokochasz rogale. Choć sprzedaje je wiele cukierni w całym kraju, tylko Wielkopolska ma prawo do ich wypieku. Dlaczego? Ponieważ Komisja Europejska wpisała je na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Powinna też wpisać je na listę jako pyszne i smaczne! Wypiekane z ciasta duńskiego według bardzo ścisłej receptury, głównym składnikiem nadzienia jest biały mak, a często polewa się je lukrem. Aby uzmysłowić Wam jego znaczenie, w Poznaniu istnieje interaktywne Muzeum Rogalika Poznańskiego. Można tu dowiedzieć się, jak ten wypiek stał się słodkim symbolem Wielkopolski, oglądając animowaną wersję rysunkową "rogalikowej historii Poznania", która prezentowana jest pod polichromowanym drewnianym stropem renesansowej kamienicy na Starym Rynku. Zanim zapytasz: tak, oczywiście, że skosztujesz słynnych rogali, a jeśli masz ochotę, możesz nawet wziąć udział w ich wyrabianiu. W muzeum rozbrzmiewa lokalna gwara poznańska, która choć dziś już mało słyszalna na ulicach, w XIX wieku była niezwykle popularna. Mieszanka gwary wielkopolskiej i niemieckiej to spuścizna po czasach zaboru pruskiego, ale także osadników z Bambergu, którzy przyjęli zaproszenie do Poznania około 300 lat temu. Oto wybór miejsc, których nie można przegapić, odwiedzając to niezwykłe miasto: 

Zabytki 

Z okien 500-letniej kamienicy Muzeum Croissanta rozciąga się wspaniały widok na ratusz, którego front zdobi trzypoziomowa arkadowa loggia, a na ostatnim piętrze znajduje się galeria portretów królów Jagiellonów. Koniecznie odwiedźcie go w południe: na niewielkim podeście bezpośrednio nad zegarem, codziennie w samo południe, przy dźwiękach hejnału, spotykają się postacie dwóch białych kozłów. Legenda głosi, że przed wiekami zwierzęta te uciekły spod noża chłopca kuchennego, który miał je przerobić na danie główne dla dostojników świętujących zainstalowanie pierwszego mechanizmu zegarowego w ratuszu. Rynek otoczony jest zachwycająco żywymi, barokowymi kamienicami i może się poszczycić aż czterema fontannami: osiemnastowieczną z posągiem Prozerpiny i trzema współczesnymi z figurami Apolla, Marsa i Neptuna. 

Poznaniacy często, co może dziwne, spotykają się przy pomniku przedstawiającym ponurą postać kata, przed ratuszem. Nieco milsza dla oka jest Studnia Bamberska, z rzeźbą kobiety w stroju ludowym niosącej dwa duże pojemniki z wodą, nieco ukryta przed wzrokiem, a przypominająca o czasach, gdy w XVIII wieku osadnicy zza Odry, zwani lokalnie Bambrami, wybrali miasto na swój nowy dom. Poznań ma bogatą, wielokulturową historię, jest miastem, w którym Polacy, Niemcy i Żydzi żyli szczęśliwie obok siebie. 

Najstarszą częścią miasta jest Ostrów Tumski, położony w widłach rzeki Warty i jej dopływu Cybiny. Potężny gród obronny istniał tu co najmniej od IX wieku - niektórzy twierdzą nawet, że jest to miejsce narodzin Polski. Do dziś stoi tu najstarsza w kraju, majestatyczna katedra Świętych Piotra i Pawła. W jej podziemiach znajdują się pozostałości grobowców - prawdopodobnie miejsce spoczynku pierwszych władców Polski, Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego. Gdzie można lepiej poznać starożytną historię miasta niż w jednym z jego najnowocześniejszych budynków? Interaktywne Centrum Dziedzictwa Kulturowego Porta Posnania, do którego wchodzi się przez spektakularną kładkę przecinającą rzekę, jest laureatem wielu konkursów architektonicznych i jednym z najważniejszych obiektów na Trakcie Królewsko-Cesarskim. 

Ta popularna trasa turystyczna łączy Ostrów Tumski ze Starym Miastem i centrum miasta i jest doskonałym sposobem na poznanie miasta. Wśród wielu zabytków, które zobaczysz po drodze, jest dawny Zamek Cesarski. Wyglądający jak prawdziwa średniowieczna forteca, neoromański budynek z początku XX wieku jest uważany za najmłodszy w Europie zamek zbudowany dla koronowanego władcy. Wewnątrz mieści się Centrum Kultury Zamek, które otwiera swoje przestrzenie na eksperymenty twórczych osobowości z różnych dziedzin sztuki. Mieści się tu również Muzeum Powstania Poznańskiego, które miało miejsce w czerwcu 1956 roku (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości). Pomnik upamiętniający ten pierwszy masowy protest robotniczy w komunistycznej Polsce, który został krwawo stłumiony, znajduje się na pobliskim placu Adama Mickiewicza.